CHOPIN 1.ULUSLARARASI PİYANO YARIŞMASI birincileri; İLYUN BÜRKEV ve JÓZEF DOMŻAŁ Piyano Konseri

20 Ocak 2023

TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi, Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı ve Nuri İyicil Uluslararası Klasik Müzik Derneği işbirliği ile düzenlenen - Çocuklar ve Genç Piyanistler için - CHOPIN 1.ULUSLARARASI PİYANO YARIŞMASI birincileri; İLYUN BÜRKEV ve JÓZEF DOMŻAŁ Piyano Konseri, MALTEPE ÜNİVERSİTESİ GENÇLİK FESTİVALİ kapsamında CEMAL REŞİT REY KONSER SALONU’nda, 20 Ocak 2023 tarihinde, saat 20:00’da gerçekleştirilecektir.  Konsere giriş ücretsizdir.


Kapanış Konseri ve Sertifika Töreni

27 Ekim 2022

Yer: İstanbul, Maltepe Üniversitesi Kültür Merkezi, H. Vedat Çakırca Konferans Salonu

TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi ve Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı işbirliği ile üniversitelerin konservatuvar öğrencileri için ücretsiz olarak düzenlenmiş olan Şan Masterclass başarı ile gerçekleştirilmiştir. Eğitime dört üniversiteden konservatuvar öğrencileri katılmıştır.


Şan Masterclass

25-26-27 Ekim 2022

Yer: İstanbul, Maltepe Üniversitesi Kültür Merkezi, H. Vedat Çakırca Konferans Salonu

TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi ve Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı işbirliği ile
üniversitelerin konservatuvar öğrencileri için ücretsiz Şan Masterclass düzenlenmiştir.
Eğitim, Almanya Essen Üniversitesi eski şan eğitmenlerinden Prof. Jagna Sokorska-Kwika tarafından verilecektir.


Duru Aydın Piyano Resitali

22.09.2019

Yer : Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi

TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi tarafından düzenlenen Uluslararası Chopin Müzik Festivali kapsamında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir piyano resitali gerçekleştirildi. 

Akademi’nin, 2018’de Estonya’da düzenlenen 12. Uluslararası Chopin Piyano Yarışmasında ikincilik ödülünü kazanan genç yetenek Duru Aydın ile dinleyicileri buluşturduğu resital büyük beğeni kazandı. Duru Aydın resitalde ağırlıklı olarak Chopin’in eserlerinden oluşan bir seçki sundu.

Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Joanna Pilecka’nın himayelerinde 22 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen ‘Chopin Türkiye’de – Chopin Herkes için’ temalı etkinliğe, Başkonsolos Joanna Pilecka,  Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı Müdürü Prof. Çiğdem İyicil, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı  TOVAK Başkanı Ali Turan, Chopin Uluslararası Akademisi Başkanı Dr. İrena Ülkü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Metin Ülkü ve ünlü piyanist Gülsin Onay  dinleyici olarak katıldı.Chopin Uluslararası Akademisi Başkanı Dr. İrena Ülkü'ye Polonya Liyakat Nişanı

21.06.2019

Yer : İstanbul Kalamış Marina

Polonya Başkonsolosu Joanna Pilecka, 21 Haziran 2019 tarihinde Polonya kültürünü Türkiye’de tanıtım çabalarından dolayı Dr. Irena Ülkü’ye “Bene Merito” Liyakat Nişanı verdi.

Gönülden tebrikler!


I. Uluslararası Chopin Müzik Festivali açılış konseri başarı ile gerçekleşti

19.11.2018

Yer : Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi

2015 yılından bu yana Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) bünyesinde, ülkemizin sanat ve kültür dünyasına katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini yürüten TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi yeni bir etkinliğe daha imza attı.

Akademi, faaliyetleri 2018 ve 2019 yıllarına yayılmış, içinde konser ve çeşitli yarışmaların yer alacağı ULUSLARARASI CHOPİN AKADEMİSİ I. ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ’ni hayata geçirmek üzere Muğla’da bir açılış konseri düzenledi.

19 Kasım 2018 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde açılış konseri gerçekleşen festivalin teması “Chopin Türkiye’de - Chopin in Turkey”

Konserin birinci yarısında, Chopin’in piyano eserlerinin yanı sıra, piyano eserlerinin kemana uyarlanmış düzenlemeleri ülkemizin önde gelen sanatçı ve eğitimcilerinden olan Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı müdürü Prof. Çiğdem İyicil ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Metin Ülkü’nün sunumuyla gerçekleşti; ayrıca bu bölümde ülkemizde ve dünyada Uluslararası Sanat Müziğinin en önemli bestecilerinden biri kabul edilen Ahmet Adnan Saygun’un keman ve piyano için “Demet Süiti” de seslendirildi. Konserin ikinci yarısında, belki de pek çok kişinin sadece piyano ile ilgili besteciliğini tanıdığı Chopin’in piyano eşlikli şan eserleri Polonyalı soprano sanatçı Elzbieta Nowotarska-Lesniak ve Polonyalı piyanist Dr. İrena Ülkü tarafından seslendirildi.

Uluslararası düzeyde bir tanıtım ve açılım etkisi yaratacak olan konserin destekçileri arasında Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Nuri İyicil Uluslararası Klasik Müzik Derneği bulunuyor.

Uluslararası Chopin Toplulukları Fedarasyonu / IFCS üyesi olan TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi, 2016 yılında oluşturulan bir konsorsiyum ile faaliyetlerini T.C. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve T.C. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütmektedir.


“Chopin Türkiye’de” projesi kapsamında bir Piyano Resitali düzenledi

22.2.2018

Yer: Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsü

2015 yılından bu yana Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) bünyesinde faaliyetlerini yürüten TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi yeni bir etkinliğe daha imza attı. 

22 Şubat 2018’de F. Chopin’in 208’inci doğum günü Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsünde kutlandı. Akademi’nin  “Chopin Türkiye’de - Chopin Herkes İçin” projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlik,  Polonya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Joanna Pilecka, Eyüboğlu Koleji Genel Müdürü Sayın Ayşegül Erbil, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı Kurultay Üyeleri Bülent Atakul ve Prof. Dr. Erdal Balaban, TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi Başkanı Dr. Irena Ülkü, MSGSÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Ülkü, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı Halkla İlişkiler sorumlusu Tijen Yalçın, öğrenciler ve konukların katılımıyla gerçekleşti. 

TOVAK adına Prof. Dr. Erdal Balaban ve TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi adına da Dr. İrena Ülkü’nün yaptıkları konuşmaların ardından resitalin şeref konuğu olarak katılan Polonya konsolosu Joanna Pilecka Türkiye – Polonya arasındaki sosyal ve kültürel ilişkilere ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. 

Koordinatörlüğünü Piyanist Burcu Atakul’un yürüttüğü konserde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi Duru Aydın ağırlıklı olarak Chopin’in solo piyano eserlerinden oluşan ve büyük beğeni toplayan bir dinleti gerçekleştirdi. Bu resital genç sanatçı Duru Aydın’ın Estonya Narva’da Ocak 2018’de gerçekleşen XII. Uluslararası Chopin piyano yarışmasında aldığı ikincilik ödülünden sonra gerçekleştirdiği ilk resital oldu. 


Chopin 'in doğum yeri Varşova'dan İstanbul ve Muğla'ya kültür köprüsü

1 Mart 2017

Yer : Varşova Zygmunt Jan Rumel Halk kütüphanesi

Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) 'na bağlı Chopin Uluslararası Akademisi olarak , Chopin'in doğum günü 1 Mart 2017 tarihinde Chopin'in doğum yeri Varşova da kutluyoruz. Ayrıca "Kelime, Görüntü, Ses projesi kapsamında İstanbul ve Muğla ile kültür köprüsü oluşturuyoruz. Etkinlikte Türkiyeden Ferhat Can Büyük, Polonyada Aleksandra Seredñska ve Piotr Kozlowski konser verecektir.


Açılış Töreni ve Piyano Resitali

16 Haziran 2016

Yer : Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi

Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) 'na bağlı Chopin Uluslararası Akademisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile sağlanan konsorsiyum kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi salonunda açılış töreni yapılmıştır. Ayrıca MSGSÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr.Metin Ülkü tüm katılımcılara Piyano Resitali vermiştir.


Chopin'in Doğum Günü Kutlaması

1 Mart 2016

Yer : Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı

TOVAK Chopin Uluslarası Akademisi olarak 1 Mart 2016 günü MSGSÜ Devlet konservatuarın'da Chopin'in doğum gününü kutladık.

Etkinlik, Polonya İstanbul Başkonsolusu Grzegorz Michalski, MSGSÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Prof.Çiğdem İyicil, Tovak Chopin Uluslararası Başkanı Dr. Irena Ülkü, MSGSÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Ülkü, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) Halkla İlişkiler sorumlusu Tijen Yalçın, öğrenciler ve konukların katılımıyla gerçekleşti.